Лабораторна работа по биология определяне на остротата на слуха. Ефектът на слушалките върху остротата на слуха на учениците. Човешкото възприемане на шума

Орган на слуха. 8 клас Скарзова Инеса Федоровна

План на урока

Тема: "Орган на слуха"

Целта на урока:изследване на структурните характеристики на органа на слуха във връзка с изпълняваните функции.

Цели на урока:

    Уроци:разкриват значението на органа на слуха; да се запознаят с устройството и функциите на органа на слуха и неговите части; да продължи формирането на концепцията за анализатора, да даде представа за причините за увреждане на слуха, появата на заболявания на слуховия орган, тяхната превенция; обяснете опасностите от шума.

    Разработване:развиват критично мислене чрез четене на информационен текст; продължават да развиват умения и способности за работа с текст, провеждат самонаблюдение и правят заключения въз основа на получените резултати; развиват логическо мислене, установяват причинно-следствени връзки; развиват способността за работа в група (компетенции: интелектуална, социална).

    Образователни:да се култивира отговорно отношение към собственото здраве, да се подчертае ролята на слуховия анализатор като средство за комуникация в моралното развитие на човек.

Оборудване:Компютър, мултимедиен проектор, презентация, видео, аудио, хартия за рисуване, маркери, стикери, часовници, линийки, макети - "орган на слуха", "мозък", информационен лист за всеки чин, индивидуално оценяване и работни листове.

Тип урок:комбиниран; усвояване на нови знания с помощта на технологии за критично мислене.

Методически методи:„Кошница с понятия“, „Мозъчна атака“, „Маркиране на текст“, графичен организатор – „Клъстер“.

Форма на организация на познавателната дейност:фронтален, индивидуален, двойка, група.

Методи:частично търсеща, словесно-нагледна, дедуктивна (от общо към частно), самостоятелна работа с елементи на разговор.

Структура на урока (45 минути):

1. Организационен момент (2 мин.)

2. Актуализиране на основни знания (7 мин.)

3. Етап на предизвикателство (актуализиране на съществуващите знания, стимулиране на интереса към получаване на нова информация, определяне на собствените учебни цели на ученика (4 минути)

4. Етап на разбиране (получаване на нова информация) (15 мин.)

5. Първична проверка на разбирането на новия материал от учениците. Лабораторна работа (10 мин.)

6. Етап на размисъл (анализ, интерпретация на изучената информация) (5 мин.)

7. Обобщаване на урока, домашна работа. (2 минути)

Етапи:

1.Етап на повикване.Наличието на този етап в урока е задължително от гледна точка на тази технология и позволява:

    Актуализирайте и обобщете съществуващите знания по тази тема;

    Събудете интерес към изучаваната тема, мотивирайте ученика към учебни дейности;

    Събудете ученика да бъде активен в урока.

2. На етапа на размисълзадачата е да се получи нова информация, да се разбере и съпостави със собствените знания.

3. Последният етап е етапът на размисъл (размисъл).
Основните задачи на дейността на този етап:

    Холистично разбиране, усвояване и обобщаване на получената информация;

    Развиване на собствено отношение към изучавания материал, идентифициране на все още непознатото – теми и проблеми за по-нататъшна работа („ново предизвикателство“).

    Анализ на целия процес на изучаване на материала.

По време на часовете:

Етап на урока

Дейност на учителя

Студентски дейности

Поставяне на цели. Учителят чете информацията за разбиране.
Организира задачите за прогнозиране на урока.

Разбиране на информацията.

Студентски предположения

Има смисъл

Учител
организира работа с текст и рисунки.

Четене на текст и писане структурата и функциите на органа на слуха.
Направете клъстер.

Отражение

Предлага отговор на въпроса от урока.
Предлага да се изпълни задачата „Направете трицифрено число“ по темата на урока.

Ново разбиране на информацията, предложена в началото на урока.
Съставяне на трицифрени числа

Обобщение на урока

Обобщава урока.

Запис D/Z

Обобщение на урока:

1. Организационен момент:

Добър ден

Всички готови ли са за урока? Проверете работното си място.

Радвам се да ви видя на урока днес. Надявам се, че нашето сътрудничество в урока ще бъде интересно, ползотворно и полезно!

Всички сме много различни и същевременно изключително много си приличаме. Сега ще го проверим.

Който обича да се наслаждава на сладолед - вдигнете дясната си ръка, който има домашни любимци вкъщи - вдигнете лявата си ръка. Който обича семейството си - пляскайте с ръце, който има приятели - усмихвайте се.

Вижте, сега се познаваме по-добре.

Но, както едно растение не може да съществува без своите органи, така и учителят не може да съществува без своите ученици, затова разчитам на вашата активна работа.

И се надявам духът на партньорство да ни помогне в това.

Сега погледнете дъската. Той съдържа думите на Хайнрих Форд, които предлагам да приемем за мото на урока: слайд 1.

Събирането е начало.

Да останем заедно е напредък.

Да работим заедно е успех.

2. Актуализиране на опорни знания (повторение на миналото)

    Стратегия "Кошница с концепции" -

"Какво знаеш за..."

Учениците в групи записват всичко, което знаят по темата „Органът на зрението“ на листчета за 1-2 минути. Групите в кръг назовават информация и факти, записват ги на стикери и ги залепват върху кошница (хартия за рисуване върху дъска). Броят на стикерите се брои, коя група е запомнила повече фактите, получава висок резултат.

2. Довършете изреченията:

1. Помощни органи на окото - …………………

2. Очната ябълка има три черупки - ………………..

3. Предната част на албугинеята - ………………….

4. Предна част на хориоидеята - ………………..

5. Дупка в центъра на ириса - …………………………

6. Двойно изпъкнала леща - ………………………………

7. Фоторецептори на ретината - ……….................. и …………………

8. Осигурете цветно зрение - …………………..

9. Рецептори за здрачна светлина - ………………………

10. Вътрешната част на окото е запълнена - ………………………

Формиращо оценяване - сигнали с ръце.

Работа по двойки – размяна на листове – взаимна проверка (чрез ключа за отговор) и оценяване, записване на оценките в листовете за оценка.

3. Илюзии

Работа с O&T: Съобщение за илюзии и задачи - гатанки. (Баскакова Арина)

Физминутка за очите

3. Етап на повикване

1. Мозъчна атака -

по предмети, определете темата на урока: модел на ухо, колона, звънец.

Какво е общото между тези елементи?

Продължаваме да изучаваме човешките сетива и анализатори. И днес ще се запознаем с втория по важност анализатор - органа на слуха.

Най-големият лукс на земята -
луксът на човешкото общуване” (Антоан дьо Сент-Екзюпери)

Въпрос:

Играе ли слуховият анализатор някаква роля в комуникацията между хората?

Разпределение по групи

И така, ние с вас отиваме на един вид полет за знания и преди излитане стюардесите дават на пътниците смучещи сладкиши. Пред вас в чашите има сладки с различни цветове, изберете тези, които ви харесват най-много. (разпределени в нови групи)

Всички обичаме приказките от детството, а сега нека си спомним една от тях (видео фрагмент от Червената шапчица)

Проблемни въпроси:

Прав ли беше вълкът, когато отговори „За да те чувам по-добре“?

Защо раздават бонбони за смучене на пътниците?

За да отговорим на тези въпроси, трябва да знаем устройството и функциите на органа на слуха.

Нека да формулираме заедно целта на нашия урок - « изследване на структурните особености на органа на слуха във връзка с изпълняваните функции.

4. Етап на разбиране (получаване на нова информация)

Подобно на зрението, слухът е дистанционен сетивен орган, тоест може да се използва за възприемане на звуци на значително разстояние. С помощта на слуха животните откриват плячка, избягват от хищници и комуникират. Слухът също е важен за хората. Целият човешки живот протича в света на звуците. Звуците на прибоя, мелодиите, речта - всичко това са звукови вибрации. Слухът ни улавя вибрации с честота от 16 до 20 хиляди пъти в секунда. За разлика от зрението, слухът работи непрекъснато, дори по време на сън. Не може да се "изключи".

Звукът може да роди в душата ни, както красиви мисли, така и да предизвика негативни реакции, да действа успокояващо или да дразни. По този начин Слух Значение:

Слухът допринася за естетическото възпитание на човека;

е канал за комуникация;

Участва в трансфера и натрупването на знания, натрупани от човечеството.

(Виж видео)

Органът на слуха има много сложна структура. Той прави разлика между външно, средно и вътрешно ухо. Какви са особеностите на всеки отдел и хигиената на слуха ще се запознаете сами, като работите с текста по групи.

    Задача: Индивидуална работа с източника на информация.

Текстови стратегии за маркиране и клъстерен графичен организатор

Групова работа. Всяка група получава свой текст. Четенето и оценяването на текста става индивидуално, а обсъждането му в групи. След това групата прави клъстер: от изрязаните фрази избира и сравнява необходимите, съставяйки схема.

Група 1 - Външно ухо.

Група 2 - Средно ухо

Група 3 - Вътрешно ухо

Група 4 - Хигиена на слуха

Клъстерна защита.Представител от всяка група прави презентация и защита на клъстера по своята тема.

(проверява се по модела на дъската, групата се самооценява).

Свършихте добра работа и сега ви предлагам да чуете малък фрагмент от мелодията (Аудио фрагмент „Лунна соната“).

    Експериментална задача

Лабораторна работа "Определяне на остротата на слуха"

(според картите с инструкции)

След като определихме структурата на органа на слуха, ще определим остротата на слуха чрез лабораторна работа. Какво разбирате под "чуваща публика"?

Острота на слухае минималната сила на звука, която може да се възприеме от ухото на обекта.

Лабораторна работа номер 6.
Тема: Определяне на остротата на слуха при човека.

Мишена:Да се ​​запознаят с принципите на методите за определяне на остротата на слуха на човек. Научете се самостоятелно да определяте остротата на слуха си.

Оборудване:механичен часовник, линийка.

Напредък:

Определяне на остротата на слуха
Опция 1.
1. Дръжте механичен часовник на една ръка разстояние.
2. Преместете часовника по-близо до вас, докато чуете звук. (Измерете разстоянието между ухото си и часовника.)

Вариант 2.

1. Поставете часовника плътно до ухото си и го отдалечете от себе си, докато звукът изчезне.
2. Измерете разстоянието между ухото и часовника (в см).
3. Изчислете средната стойност на двата показателя.
(Тестът може да се направи с дясно и ляво ухо последователно)
Оценка на резултатите:слухът може да се счита за нормален, когато тиктакането на средно голям ръчен часовник се чува на разстояние 10-15 см от ухото на субекта. Ако това разстояние е по-малко, тогава остротата на слуха е достатъчно намалена, но ако това разстояние значително надвишава 25 см, тогава остротата на слуха на субекта е висока.

4. Направи заключение

(Следващата задача се изпълнява у дома)

5 . Слушайте силна музика със слушалки за 2 минути и след това повторете опита.

6. Сравнете получените резултати и ги обяснете.

7. Направете общо заключение.

5. Етап на размисъл

Запознахте се с предложената информация, да се върнем на проблемните въпроси, какви са вашите версии? (дискусия)

(Поради фуниевидната си форма, ушните миди могат да улавят и концентрират звуковите вълни)

    Задачи за приложение на знанията

Индивидуални задачи за групи

Групите получават карта с познавателна задача, обсъждат и вземат решение.

1 група . През Средновековието е имало екзекуция "под камбаната".

Назовете палача?

    група. Ако стреляте с оръдие в пространството точно под ухото си

човек, той няма да чуе този изстрел.

Защо?

3-та група. Защо цигуларите са глухи с лявото ухо?

Защо?

Самоанализ.

Докажете, че промените в налягането в устната и носната кухини водят до промяна в налягането в средното ухо. (Стиснете носа си и се опитайте да издуете бузите си. Това създава неприятно усещане в ушите ви.)

А сега нека проверим как научихте новия материал.

    Задача за проверка на знанията на основно ниво

Прочетете текста, запишете необходимите думи по ред, разделени със запетаи.:

Всяко ухо се състои от три части: …, …, …. Външното ухо завършва ... .... В средното ухо са ... .... Вътрешното ухо, за разлика от предишните раздели, е изпълнено с .... Вътрешното ухо съдържа полукръгли канали и... Окончателният анализ на звуковите стимули се извършва в ... зоната на мозъчната кора. Един добре възпитан човек няма да стане шумен ... на обществени места. (проверява се по образеца на слайда, резултатите се вписват в листа за оценка)

6. Обобщение на урока:

Отражение

прикрепени към дъската Обърнете внимание на персонала.

Ето ги бележките, нарисувайте върху тях емотикони на настроението си в днешния урок и ги залепете на дъската. Ако сте се чувствали добре в урока, залепете на горните редове, ако се чувствате зле на долните. И ще видим каква урочна мелодия получихме - тъжна или забавна.

Домашна работа:

(Необходими са две точки, третата не е задължителна за избор)

    Завършете лабораторната работа - изследване: "ефектът на шума върху слуха."

    Творческа задача (по желание):

а) Допълнителни функции на ушната мида.

б) Ефектът на шума върху тялото. Какво трябва да се направи за защита от шум? (презентация)

в) Информационни комплекти (презентация)

А знаете ли……

Благодаря на всички за урока!

Приложения………………………………………………………………………...13

ВЪВЕДЕНИЕ

Слухът е най-важното от сетивата, с помощта на което човек се ориентира и поддържа връзка с външния свят. Учените от цял ​​свят са загрижени за проблема със загубата на слуха. Излагането на шум е една от водещите причини за загуба на слуха. Шумът придружава човек от момента на раждането му и дългосрочното му въздействие върху слуховите рецептори води до намаляване или пълна загуба на слуха. Много хора не са наясно с факта, че силният шум убива сетивните слухови клетки, които не се регенерират. Силният звук близо до ухото може трайно да увреди слуха. Още по-коварен е продължителният шум, на който хората се излагат умишлено, например, като слушат силно музика за дълго време. Ако не използвате защитно оборудване, след известно време бавно и незабележимо се развива загуба на слуха.

Най-често срещаният атрибут на съвременния тийнейджър са слушалките. По време на междучасията можете да видите, че повечето ученици в нашето училище използват слушалки, а когато ги свалят, говорят много високо помежду си, а понякога стигат и до викове. Хората от някои професии, като звукови инженери, радиооператори, прекарват много часове в слушалки, но защо слухът им не се влошава толкова бързо, колкото при учениците?

Цел на работата: Да се ​​изследва ефектът на слушалките върху остротата на слуха на учениците.

Задачи:

1. Провеждане на анкета сред ученици за това как използват слушалки;

2. Идентифицирайте най-често срещаните видове слушалки сред учениците, проучете техните технически характеристики и определете тяхното ниво на звуково налягане;

3. Определяне на остротата на слуха преди и след използване на различни видове слушалки;

4. Анализирайте резултатите и направете изводи въз основа на получените данни;

За решаване на поставените задачи използвахме следните методи на изследване: социологическо проучване, изчислителни методи за определяне, анализ на източници на информация.

1. ЧОВЕШКО ВЪЗПРИЕМАНЕ НА ШУМА

Човек има доста сложен апарат за възприемане на звуци. Човешкото ухо се състои от ушна мида, външен слухов канал и средно и вътрешно ухо, които се намират вътре в черепа. Във вътрешното ухо има специален орган - кохлеята, вътре в която има чувствителни рецепторни клетки. Звуковите вълни се събират от ушната мида и през ушния канал действат върху тъпанчето. Под въздействието на настъпващите вълни тази мембрана вибрира. Вибрациите на тъпанчевата мембрана се предават през осикуларната система към мембраната на овалния прозорец и причиняват вибрации в течността в кохлеята. Вътре в кохлеята има няколко хиляди специални влакна с различна дължина, всяко от които е настроено на определен тон. Звуковите вълни, навлизащи във вътрешното ухо, вибрират онези влакна, които са настроени на честотите, съдържащи се в тези вълни. Флуктуациите се трансформират в нервни импулси, възприемани от мозъка.

В човешкото ухо природата осигурява механизъм за защита на вътрешното ухо от увреждане. Когато са изложени на силни звуци, мускулите, които напрягат тъпанчето, се свиват и блокират достъпа на опасни вибрации до вътрешното ухо. Но този механизъм предпазва само от краткотрайни силни звуци, а продължителното излагане води до мускулна умора и увреждане на кохлеарните космени клетки, отговорни за предаването на импулси към мозъка.

Според резултатите от изследванията на специалистите на Siemens, след краткотрайно излагане на високи нива на шум, космените клетки на вътрешното ухо се регенерират и остротата на слуха намалява леко и временно. При многократно и продължително излагане на шум тези слухови сензорни клетки са по-сериозно увредени и не могат да бъдат поправени.Ако чувствителните косми, отговорни за определен сегмент от честотния диапазон, са повредени, човек вече не може да чуе звуците на съответната честота. Лекарите смятат, че най-тихите звуци, които здравото ухо може да долови, са 10-15 dB. Шепотът вече се оценява на 20 dB, нормален разговор - на 30-35 dB. Писъкът с ниво на звуково налягане от 60 dB вече води до дискомфорт, но звуците с мощност от 90 dB или повече са наистина опасни за слуха. 8 часа излагане на звук, по-силен от 85 dB, е достатъчно, за да загубите слуха си. Здравите тъпанчета могат да понасят звук на плейъра от 110 dB за максимум 1,5 минути без повреда.

Една от най-честите реакции при продължително и силно излагане на шум е звънене или шум в ушите. Това е много опасен симптом, който може да се развие в прогресивна загуба на слуха.Важно е да запомните, че загубата на слуха под въздействието на шум обикновено е необратима, тъй като това явление се основава на атрофия на нервните елементи. Съвременната медицина не разполага с терапевтични средства, способни да възстановят мъртвите или дори умиращите нервни клетки.

2. АНАЛИЗ НА ВЪПРОСНИКА НА УЧЕНИЦИ

За да разберем условията за използване на слушалки сред учениците от нашето училище, проведохме анкета, в която участваха 60 ученици от 7 до 18 години. (Приложение 1). Резултатите от проучването са представени в таблица 1.

Таблица 1. Резултати от проучването

Използвате ли слушалки?

да

Не

Възраст

7-10 години

11-15 години

16-18 години

Тип на използваните слушалки

Plug-in

Вътреканална

Отгоре

Честота на употреба

Всеки ден

Често

Рядко

Сила на звука при слушане

Тихо

Среден

Максимум

Продължителност на употреба

До 4 години

До 6 години

До 8 години

Отрицателно влияние

да

Не

Могат ли слушалките да причинят загуба на слуха?

да

Не

Според резултатите от проучването 97% от учениците използват слушалки, а повече от половината ги използват всеки ден и по няколко часа. Повечето слушат музика на средна сила на звука и на максимална. Много хора знаят, че слушалките могат да причинят загуба на слуха и 26% от студентите, които интервюирахме, вече са имали негативни ефекти, като шум в ушите или шум в ушите, замайване.

3. ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СЛУШАЛКИТЕ И ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА НИВОТО НА ЗВУКОВО НАЛЯГАНЕ

Най-често срещаните видове слушалки сред учениците саинтраканална и плъгин (фиг. 1).

Фиг. 1. Видове слушалки

Американски учени от Harvard Medical School проведоха проучване за влиянието на различните видове слушалки върху здравето на потребителите. Те са получили следните резултати: колкото по-малки са слушалките, толкова по-високо е нивото на звуковото налягане, независимо от силата на звука. (Таблица 2)

Таблица 2.

Ниво на звука

Надслухов

Слушалка

Изолатор

15-30 dB

неограничен

неограничен

неограничен

30-50 dB

20 ч

3-4 ч

50-80 dB

4 ч

30 мин

80-100 dB

50-60 мин

10 мин

5 минути

Така учените стигнаха до заключението, че надслуховият е най-безопасен за слуха, а изолаторът е най-вреден. В сравнение с големите слушалки, които покриват напълно ухото, тапите за уши повишават нивото на звуковото налягане и довеждат източника на звук възможно най-близо до вътрешното ухо.Звуково налягане, генерирано от преносимо оборудване в района, в непосредствена близост до тъпанчето, варира от70 до 120 dB. Съответно, колкото по-голяма е силата на звука, толкова по-малко време е необходимо за увреждане на слуха.

Европейската общност прие закон, ограничаващ максималното звуково налягане, произвеждано от слушалките на преносимите плейъри, до 100 dB, а Sony започна да използва система за принудително ограничаване на звука в своите плейъри. Студентите често използват слушалки за поставяне в ушите, които им позволяват да чуват какво се случва около тях. Това служи като причина да увеличите звука на шумните градски улици и в транспорта до максималната граница.

Трябва да се помни, че звуци от 85 dB и повече вече имат вредно въздействие върху слуха. Звуците при 130 dB причиняват болка на човек, а при 150 dB стават непоносими. Звук от 180 dB причинява умора на метала, а при 190 dB нитовете се разбиват от конструкциите.

Когато слушате музика със слушалки, слуховият механизъм, който работи при нормални условия, остава неизползван. Слушалките излъчват звук директно в ухото, а ушната мида, която е основният механизъм за локализиране на звука в пространството, изобщо не участва в образуването на звука. Също така е важно тийнейджърите да не се разделят със слушалки по улиците. Оказва се, че такъв тийнейджър съществува едновременно в две измерения: тялото му е в реалния свят, а един от най-важните сетивни органи, слухът, е във виртуална стая, така че мозъкът му не е в състояние да оцени адекватно околната среда. В резултат на такова „раздвоение“ можете не само да паднете неочаквано, но и да попаднете под колелата на кола, да се нараните и дори да загубите живота си.

4. ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ОСТРЕН СЛУХ

Чувствителността на ухото към звукови стимули се нарича острота на слуха.Остротата на слуха е минималната сила на звука, която може да се възприеме от ухото на субекта.При здрави хора може да е различно.

Остротата на слуха може да се изследва с помощта на шепот и висок говор, както и със специални устройства - камертони и аудиометри. При липса на инструменти за определяне на остротата на слуха, в тази работа ниеизползва прост метод за изчисление, който е даден в учебник по биология, а като оборудване са използвани механични часовници и линийка.

Механичен часовник се поставя до ухото на субекта и след това бавно се движи назад, докато тиктакането изчезне. В момента, в който звукът изчезне, трябва да измерите разстоянието между часовника и ухото, като определите слуховата чувствителност (L 1 ). Колкото по-голямо е разстоянието между часовника и ухото, толкова по-добра е чувствителността на слуха. Преместваме часовника на една ръка разстояние и бавно го доближаваме до ухото, докато се появи едва забележим звук, измерваме това разстояние - това е прагът на слуха (L 2 ). Изчисляваме средната стойност между тези показатели: праг на слуха и слухова чувствителност.

Острота на слуха \u003d (L 1 + L 2) / 2

Нормален слух е, когато тиктакането на средно голям часовник се чува на разстояние 10-15 см.След това субектите бяха помолени да слушат музика в слушалки със силата на звука, с която обикновено слушат, и да преопределят остротата на слуха си. Резултатите от изследването са представени в таблица 3. (Приложение 1).

Таблица 3. Стойности на остротата на слуха на учениците

Острота на слуха

Преди да използвате слушалки

Глоба

Под нормата

Над нормалното

Глоба

Под нормата

Над нормалното

47 %

13 %

40 %

33 %

53 %

13 %

Въз основа на резултатите от определянето на остротата на слуха са изградени диаграми.

От диаграмата се вижда, че преди да слушат със слушалки, 87% от учениците имат нормална или по-висока острота на слуха. След използване на слушалки загуба на слуха се наблюдава при 40% от субектите. Доказателствата потвърждават, че дори краткотрайното използване на слушалки намалява остротата на слуха.

Въз основа на получените данни следва да се направят следните изводи:

1. Според резултатите от проучването 97% от учениците използват слушалки.

2. Най-опасните слушалкиза слух - плъгин, инай-малко - режийни. Повечето ученици в училището използват най-опасните слушалки за поставяне в ушите и ушите. Някои вече отбелязаха негативните последици от използването на слушалки: шум в ушите, замаяност;

3. Учениците от 7-9 клас са най-застрашени, тъй като използват повече време слушалки;

4. Използването на слушалки дори за кратко време води до влошаване на човешкия слух;

След преглед на източниците на информация, ето някои препоръки за безопасно използване на слушалки.

1. Намалете времето, в което използвате слушалки, в противен случай с възрастта ще използвате слухов апарат;

2. Слушайте музика със сила на звука, която не надвишава 50% от максимално възможната, и намалете времето, в което използвате слушалки до 1 час на ден или по-малко;

3. Не пускайте силна музика в слушалките, опитвайки се да заглушите външния шум и като добавите малко сила на звука, можете да получите опасно ниво от 110 dB;

4. Използвайте затворени слушалки, които ви позволяват да не достигате опасна сила на звука;

5. Отпуснете се сред природата („слушайте тишината“)

6. Изберете марката слушалки разумно, когато купувате. Превключете от слушалки за поставяне в ухото към слушалки за поставяне в ушите, когато е възможно;

7. Периодично проверявайте слуха си при лекар;

8. След умствена работа в никакъв случай не слушайте силна музика (особено рок), тъй като басът влияе неблагоприятно на уморения мозък и част от новата информация се губи;

9. Използването на слушалки с ниво на звука, надвишаващо нормалното за човешкото тяло (повече от 85 dB) или продължително време може да увреди слуха ви;

10.Винаги заглушавайте силата на звука преди да използвате слушалките и постепенно увеличавайте звука;

11. Звънене в ушите и други неудобства могат да бъдат сигнал, че имате проблеми със звука.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Когато слушате музика със слушалки, трябва да запомните, че с течение на времето слуховата чувствителност започва да се притъпява. Ушите се адаптират към силен звук и слушателят може да изпита спад в силата на звука, въпреки че всъщност позицията на неговия контрол не се е променила. В това състояние е много лесно да се поддадете на желанието и да увеличите силата на звука на възпроизвеждане до ниво, което прави слушането рисковано. Акустичните наранявания не винаги се проявяват по един и същи начин. Увреждането на слуха е кумулативно, което означава, че може да се натрупа с течение на времето и да се появи в неочаквани моменти без много предупреждение.

Преди да купите слушалки, трябва да помислите къде и кога ще се използват.Ако все пак решите да закупите слушалки, не забравяйте да се запознаете с правилата за хигиена на слуха. Чувството за пропорция е важно тук: едно е да слушате любимите си записи с нормална сила на звука в спокойна атмосфера за половин час и съвсем друго да не премахвате крещящите „тапи“ от ушите си.

Нормалният слух е много важен не само за наслаждаването на музиката, но и за живота като цяло. Ето защо е необходимо да защитите слуховия си орган от негативните ефекти на шума, за да запазите слуха му в продължение на много години.

ПРЕПРАТКИ

1. Исаев Л.К. "Въздействието върху тялото на опасни и вредни фактори на околната среда." М. ПЕЙМИ 1997г

2. Мамаев A.D. Човешкият слух и неговите характеристики. М. Просвещение. 2005 г

3. Нейман Л.В., Богомилски М.Р. Анатомия, физиология и патология на органите на слуха и говора: учеб. за студ. по-висок пед. учебник институции / Ред. В И. Селиверстов. - М.: ВЛАДОС, 2001. - 224 с.

5. Тейлър Р. "Шум". пер. от английски. Д. И. Арнолд. Изд. М. А. Исакович. М., Мир, 1978.

6. Цузмер А.М. Петришина О.Л. Биология: Човекът и неговото здраве: учеб. за 9 клетки. общо образование институции / Ред. В.Н. Загорская и др.- 24 изд. – М.: Просвещение, 1990. – 240 с.: ил.

Електронни ресурси:

7) http://www.istok-audio.com/pages.php?part=info&sub=80

8) http://ivanstor.narod.ru/noise/203.htm

9) http://ru.wikipedia.org/wiki

Приложение 1

Въпросник

  1. Слушате ли музика със слушалки?

А) Да Б) Не

  1. Твоята възраст? _____________
  1. Какви слушалки използвате?

A) plug-in B) in-channel C) overhead

  1. Колко често използвате слушалки?

А) Всеки ден Б) Рядко В) Често

  1. Проучвате ли спецификациите, преди да купите слушалки?

А) Да Б) Не

  1. С каква сила на звука обикновено слушате музика?

A) Тихо B) Средно C) Пълна сила на звука

  1. От колко време използвате слушалки?___
  2. Изпитвали ли сте дискомфорт след използване на слушалките? Който?

А) Не

Б) Да

Б) световъртеж

Г) гадене

Г) запушване на ушите

Д) Загуба на слуха

Ж) Тъмнина в очите

З) Ваш избор

  1. Смятате ли, че е лошо да слушате музика със слушалки?

А) да

Б) Не

Б) може би

Г) Не знам

Приложение 2

Таблица 4. Стойности на остротата на слуха на учениците

Номер на предмета

Възраст

Преди да използвате слушалки

След използване на слушалки

Слухова чувствителност L 1 см

Праг на чуваемост L 2 см

Острота на слуха, cm

Сравнение с нормата

(10-15 см)

Слухова чувствителност L 1 см

Праг на чуваемост L 2 см

Острота на слуха, cm

Сравнение с нормата

(10-15 см)

Тип слушалки

Ниво на звука

Над нормалното

Глоба

Отгоре

Над средното

13,5

Глоба

Под нормата

Глоба

Под нормата

Глоба

10,5

Глоба

10,5

Глоба

Под нормата

15,5

Над нормалното

Под нормата

Над нормалното

18,5

Над нормалното

Глоба

Под нормата

15,5

Над нормалното

Глоба

Над нормалното

Над нормалното

14,5

Глоба

Под нормата

11,5

Глоба

Глоба

Под нормата

Под нормата

Под нормата

Под нормата

Над нормалното

Глоба

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ЗРИТЕЛНАТА ОСТРОТА И ОСТРОТАТА НА СЛУХА

Мишена:запознават се със структурните особености и функциите на зрителната и слуховата сетивни системи, хигиенните препоръки за защита на зрението и слуха, методите за профилактика на сетивните нарушения.

Задачи:

1) определяне на зрителната острота;

2) оценка на остротата на слуха;

Оборудване: таблици за определяне на зрителната острота, рулетка

5 м дължина, показалка, ролетка

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ЗРИТЕЛНАТА ОСТТРОСТ

Зрителната острота е способността на окото да разграничава две светещи точки поотделно. За разделно виждане на две точки е необходимо поне един невъзбуден фоторецептор да е разположен между възбудените фоторецептори. Тъй като диаметърът например на конусите е 3 микрона, за разделно виждане на две точки е необходимо разстоянието между изображенията на тези точки на ретината да бъде най-малко 4 микрона и този размер на изображението се получава при зрителен ъгъл от 1 ". Когато се гледа под зрителен ъгъл по-малък от 1", две светещи точки се сливат в една.

За определяне на зрителната острота се използват стандартни таблици с азбучни знаци, които са разположени на 12 реда. Размерът на буквите във всеки ред намалява отгоре надолу. Отстрани на всеки ред има число, показващо разстоянието, от което нормалното око различава буквите на този ред при зрителен ъгъл от 1".

Зрителната острота може да се оцени с помощта на таблици от различни видове: за малки деца - таблицата на Орлова; за определяне на зрителната острота в диапазона от 1,0 до 2,0 единици. - масата на О. М. Новиков. Използва се и буквената таблица Головин - Сивцев.

Закачете масата на добре осветена стена (осветеността трябва да бъде най-малко 100 лукса) или допълнително я осветете с електрическа крушка. Поставете обекта на стол на разстояние 5 м от масата и го поканете да затвори едното си око с щит или длан. Използвайте показалец, за да покажете на обекта буквите и го помолете да ги назове. Дефиницията започва отгоре

линии и, слизайки надолу, намерете най-долния ред, всички букви на който субектът вижда ясно в рамките на 2–3 s и правилно назовава. Ако субектът правилно назовава признаците на десетия ред, зрителната острота е 1,0 според таблицата на Головин-Сивцев и 2,0 единици. според таблицата на О. М. Новиков.

След това определете зрителната острота на другото око. Изчислете зрителната острота по формулата

където V е зрителна острота; d е разстоянието от обекта до масата; D е разстоянието, от което нормалното око трябва ясно да вижда дадената линия.

Запишете резултатите от изследването в тетрадка с експериментални протоколи, сравнете ги с нормална зрителна острота.

ИЗТЪРЖЕН СЛУХ

Нашият слухов орган е много чувствителен. С нормален слух ние сме в състояние да различим звуци, които причиняват незначителни (измерени във части от микрона) вибрации на тъпанчето.

Чувствителността на слуховия анализатор към звуци с различна височина не е еднаква. Човешкото ухо е най-чувствително към звуци с честота от 1000 до 3000. С намаляване или увеличаване на честотата чувствителността намалява. Особено рязък спад на чувствителността се наблюдава в областта на най-ниските и най-високите звуци.

С възрастта чувствителността на слуха се променя. Най-голяма острота на слуха се наблюдава при 15-20-годишните, след което постепенно намалява. Зоната на най-голяма чувствителност до 40-годишна възраст е в района на 3000 Hz, от 40 до 60 години - в района на 2000 Hz, а над 60 години - в района на 1000 Hz.

Нарича се минималното количество звук, което може да създаде усещането за едва доловим звук праг на чуванеили праг на чуване.Колкото по-малко количество звукова енергия е необходимо за получаване на усещане за едва доловим звук, т.е. колкото по-нисък е прагът на слухово усещане, толкова по-висока е чувствителността на ухото към този звук. От горното следва, че в областта на средните честоти (от 1000 до 3000 Hz) праговете на слухово възприятие са най-ниски, а в областта на ниските и високите честоти праговете се повишават.

Изследването на устната и шепотната реч е доста просто, но е необходимо да се спазват точните правила за нейното провеждане, за да се получи правилна преценка за състоянието на слуховата система.

Изследването на слуха се извършва в условия на пълна тишина, в стая, изолирана от външен шум. Нормалният слух (добра острота на слуха) се характеризира с дефиниция на шепотна реч на разстояние повече от 6 м, загуба на слуха на разстояние по-малко от 5 метра.

За да се проучи разликата между шепотната реч, може да се използва следната приблизителна таблица с думи (таблица).

Таблица

Таблици с думи за изследване на шепотната реч при деца

Думи с нискочестотен отговор

Думи с високочестотна характеристика

Направете заключение за показателите за зрителна острота и острота на слуха.

Мишена: да изучава структурата и функциите на сетивните системи.

Оборудване: , учебници .

Упражнение 1.Изпълнете работата „Определяне на зрителната острота“.

Цел на работата:да овладеят метода за определяне на зрителната острота на всеки ученик.

Материална подкрепа:Маса на Сивцев, показалец, щит за очи.

Напредък:окачете маса за зрителна острота на добре осветена стена. Поставете обекта на разстояние 5 м от масата. Затворете едното око на обекта със специален щит, посочете определени букви, като започнете от горните редове и постепенно се придвижвате към дъното. Последният ред, който субектът прочете без грешки, служи като индикатор за зрителната острота за това око. Извършете подобна операция за другото око.

Зрителната острота се изчислява по формулата: V=d/D, където

V - зрителна острота

D - разстояние от обекта до масата

d - разстоянието, от което дадения ред се чете правилно от нормалното око (посочено вляво за всеки ред)

Например, ако пациентът седи на разстояние 4 м от масата и вижда само буквите на първия ред, които обикновено трябва да различи от разстояние 5 м, тогава зрителната му острота е 4:50 \u003d 0,08, а не 0,1, както би било, ако той видя знаците на първия ред от разстояние 5 м. В случаите, когато от разстояние 5 метра те не различават първия ред от писма, изследвани за определяне на зрителната острота, те приближават до масата и вземат предвид разстоянието, от което той вижда първия ред. И така, ако той различава знаците на първия ред само от разстояние 1 м, тогава зрителната острота е 1:50, т.е. 0,02, ако вижда знаците от разстояние 2 м, тогава зрителната острота е 2:50 = 0,04 и т.н.

Форма за отчитане.Запишете резултатите за всяко око поотделно, като изчислите зрителната острота по формулата.

IN лишаване от свободаоценете получените резултати в сравнение с общоприетата норма. Разгледайте фигура 17 "Схема на очната ябълка при зрително увреждане" и направете заключение за възможните причини за увреждане на зрителната острота. Дайте препоръки за предотвратяване на зрителни увреждания.


Фигура 17 - Схема на очната ябълка при зрително увреждане



Задача 2.Изпълнете работата "Наблюдение на феномена на настаняването"

Цел на работата:уверете се, че когато фиксирате погледа си върху по-близки обекти, далечните не се виждат ясно и обратно.

Материална подкрепа:книга, предметно стъкло с напречни ивици, нанесени върху него.

Напредък:поставете книгата с текста пред очите си на една ръка разстояние. Вземете предметно стъкло в ръката си и го поставете по средата между окото и книгата. Погледнете книгата и докато четете текста, опитайте се да преброите броя на ивиците на стъклото. Напротив, гледайки предметното стъкло и преброявайки лентите, опитайте се да прочетете текста.

Форма за отчитане.Опишете резултатите от наблюдението в тетрадка.

В заключение дайте концепцията за настаняване и посочете основните му механизми.

Задача 3:Изпълнете работата "Определяне на зрителното поле"

Цел на работата:уверете се, че с фиксиран поглед окото възприема огромно пространство, различно отдалечено от точката, фиксирана от погледа.

Материална подкрепа:Периметър на Фостър, бели и цветни печати към него, пергел, линийка, форми с контури на нормалното зрително поле.

Напредък:поставете периметъра върху маса в добре осветена стая. Поставете обекта с гръб към светлината, поставете брадичката му върху специална стойка, така че зигоматичната кост от страната на изследваното око да е на нивото на долния ръб на целевата плоча. С изследваното око обектът фиксира бяла точка в центъра на периметъра. Второто око трябва да се затвори с чиния. По време на първото измерване поставете дъгата в хоризонтално положение. За да измерите границите на черно-бялото зрение, използвайте бяла маркировка, която трябва бавно да се движи по вътрешната повърхност на дъгата от външния й ръб до центъра. Субектът, с фиксиран поглед, съобщава момента, от който подвижната маркировка става видима, а експериментаторът отбелязва съответната позиция на маркировка върху дъгата в градуси, изместване от фиксираната точка и след това точка върху стандартната форма (Фигура 18) с контура на нормалното зрително поле. Проверете местоположението на всяка точка два пъти. След това измерете зрителното поле от другата страна. По подобен начин извършете експеримента при завъртане на дъгата с 45º, 90º, 135º, 180º.

Във формуляра са отбелязани общо 8 точки. В края на измерванията свържете всички точки на формуляра една с друга, образувайки периметъра от едновременно видими точки в пространството с фиксиран изглед. След като определите зрителното поле за бял цвят, повторете работата с цветни маркировки, като нанесете намерените точки и периметри с цветни моливи или флумастери върху същия лист хартия. Размерите на зрителното поле за различните цветове са различни: те са най-големи за бяло, малко по-малко за синьо, още по-малко за червено и най-малко за зелено.

Понякога се наблюдават нарушения на зрителното поле - скотоми. Скотомите са постоянно или преходно зрително увреждане, дължащо се на частично замъгляване на зрителното поле.

Фигура 18 - Диаграми на зрителните полета на дясното (а) и лявото (б) око

Форма за отчитане.Резултатите от работата под формата на получени чертежи се оформят в тетрадка. За да изградите нормално зрително поле на формуляра, можете да използвате таблица 8.

Таблица 8 - Размери на нормалното зрително поле за различни цветове

Заключениетрябва да съдържа сравнителна оценка на размера на полетата за различните цветове и сравнението им с нормата.

Задача 4:Изпълнете работата "Откриване на сляпо петно ​​(експеримент на Marriott)"

Цел на работата:уверете се, че има сляпо петно ​​в точката на проникване на зрителния нерв през ретината в очната ябълка.

Материална подкрепа:фигура 19 (варианти 1-3) и линийка.

Напредък:поставете рисунката пред очите си на една ръка разстояние, затворете едното око и бавно приближете рисунката към окото. При определено разстояние на шаблона от окото, част от шаблона изпада от погледа. Измерете това разстояние от чертежа до окото. Обяснете полученото явление.

Вариант 1 (погледнете малката точка с дясното си око, лявото е затворено)

Вариант 2 (погледнете голямата точка в центъра на двата кръга с лявото си око, дясното е затворено)

Вариант 3 (погледнете кръга с дясното си око, лявото е затворено)

Фигура 16 - Откриване на мъртва точка

A1 - сляпо място

B1 - жълто петно

C1 - средата на разстоянието между слепите и жълтите петна

O - възлова точка на окото

А - центърът на точката, в която фиксирате окото

B - центърът на втората фигура, който изчезва, когато рисунката се доближи до окото

C - средата на разстоянието между центровете на двете фигури на фигурата.

От сходството на триъгълниците извлечете съотношението AB / A1B1 \u003d OK / OC1, където

AB - мярка на хартия

OK - разстоянието от хартията до окото

OS1 - разстоянието от възловата точка на окото до ретината, което е средно 17 mm

A1B1=AB*OC1/OK

Заключениеформулира в съответствие с целта.

Задача 5.Направете работата „Значението на бинауралния слух“

Цел на работата:определят стойността на бинауралния слух за пространствената локализация на звуковите сигнали.

Материална подкрепа:камертон, гумени тръби с различна дължина, свързани със стъклени фунии.

Напредък:субектът вкарва в двата слухови канала гумени тръби с еднаква дължина, дадени му от експериментатора. Към камбаните на фуниите, обърнати една срещу друга, експериментаторът, стоящ зад обекта, донася звучащ камертон. Субектът показва точката в пространството, от която се възприема звукът. Повторете опита, като замените една от тръбите с друга по-дълга или по-къса. Субектът маркира точката в пространството, в която се проектира звучащият камертон.

резултатипоставят в тетрадки. Обърнете внимание на характеристиките на звуковото възприятие в първия и втория експеримент.

заключениянаправете го в съответствие с целта. Посочете въз основа на какви характеристики, при условия на звукови стимули, слуховият анализатор може да локализира източник на звук в пространството.

Задача 6:Изпълнете работата "Наблюдение на костната проводимост на звука"

Освен обичайното въздушно провеждане на звуковите вълни е възможен и друг начин за предаването им – директно през костите на черепа. Ако прикрепите крака на звуков камертон към мастоидния израстък, тогава звукът се чува дори ако звукопроводящият апарат (средното ухо) е напълно повреден. Лекарите използват изследване на костната проводимост за диагностични цели.

Цел на работата:проверете наличието на костна проводимост на звуци.

Материална подкрепа:камертон, вата, гумена тръба.

Напредък:

1) Опитът на Вебер.

Поставете крака на звучащия камертон върху средната линия на главата на обекта. Имайте предвид, че субектът чува и с двете си уши.

· Повторете опита, след като поставите памучен тампон в едното ухо. Оценете естеството на усещанията, които възникват в този случай (определете кое ухо - затворено или отворено - звукът се възприема като по-силен).

· Свържете ухото на първия субект, който не е натъпкан с памук, с ухото на втория субект с гумена тръба и прикрепете звучащ камертон към средната линия на главата на единия от тях.

2) Опитът на Rinne - сравнение на въздушната и костната проводимост. Прикрепете звуков камертон с крак към мастоидния процес. Чува се звук, който постепенно отслабва и накрая изчезва напълно. Веднага след като звукът престане да се чува, камертонът се прехвърля в ухото и се отбелязват звуковите усещания. Повторете този опит в обратен ред: донесете камертона до ухото си и когато звукът вече не се чува, прикрепете камертона към мастоидния израстък.

резултатиЗапишете наблюденията си в тетрадката си.

заключениянаправете го в съответствие с целта.

/ Лаборатория 7

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ЗРИТЕЛНАТА ОСТРОТА И ОСТРОТАТА НА СЛУХА

Цел: да се запознаят със структурните особености и функции на зрителната и слуховата сетивни системи, хигиенни препоръки за защита на зрението и слуха, методи за предотвратяване на сетивни нарушения.

1) определяне на зрителната острота;

2) оценка на остротата на слуха;

Оборудване:таблици за определяне на зрителната острота, рулетка

5 м дължина, показалка, ролетка

ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ЗРИТЕЛНАТА ОСТТРОСТ

Зрителната острота е способността на окото да разграничава две светещи точки поотделно. За разделно виждане на две точки е необходимо поне един невъзбуден фоторецептор да е разположен между възбудените фоторецептори. Тъй като диаметърът например на конусите е 3 микрона, за разделно виждане на две точки е необходимо разстоянието между изображенията на тези точки на ретината да бъде най-малко 4 микрона и този размер на изображението се получава при зрителен ъгъл от 1 ". Когато се гледа под зрителен ъгъл по-малък от 1", две светещи точки се сливат в една.

За определяне на зрителната острота се използват стандартни таблици с азбучни знаци, които са разположени на 12 реда. Размерът на буквите във всеки ред намалява отгоре надолу. Отстрани на всеки ред има число, показващо разстоянието, от което нормалното око различава буквите на този ред при зрителен ъгъл от 1".

Зрителната острота може да се оцени с помощта на таблици от различни видове: за малки деца - таблицата на Орлова; за определяне на зрителната острота в диапазона от 1,0 до 2,0 единици. - масата на О. М. Новиков. Използва се и буквената таблица Головин - Сивцев.

Закачете масата на добре осветена стена (осветеността трябва да бъде най-малко 100 лукса) или допълнително я осветете с електрическа крушка. Поставете обекта на стол на разстояние 5 м от масата и го поканете да затвори едното си око с щит или длан. Използвайте показалец, за да покажете на обекта буквите и го помолете да ги назове. Дефиницията започва отгоре

линии и, слизайки надолу, намерете най-долния ред, всички букви на който субектът вижда ясно в рамките на 2–3 s и правилно назовава. Ако субектът правилно назовава признаците на десетия ред, зрителната острота е 1,0 според таблицата на Головин-Сивцев и 2,0 единици. според таблицата на О. М. Новиков.

След това определете зрителната острота на другото око. Изчислете зрителната острота по формулата

където V е зрителна острота; d е разстоянието от обекта до масата; D е разстоянието, от което нормалното око трябва ясно да вижда дадената линия.

Запишете резултатите от изследването в тетрадка с експериментални протоколи, сравнете ги с нормална зрителна острота.

ИЗТЪРЖЕН СЛУХ

Нашият слухов орган е много чувствителен. С нормален слух ние сме в състояние да различим звуци, които причиняват незначителни (измерени във части от микрона) вибрации на тъпанчето.

Чувствителността на слуховия анализатор към звуци с различна височина не е еднаква. Човешкото ухо е най-чувствително към звуци с честота от 1000 до 3000. С намаляване или увеличаване на честотата чувствителността намалява. Особено рязък спад на чувствителността се наблюдава в областта на най-ниските и най-високите звуци.

С възрастта чувствителността на слуха се променя. Най-голяма острота на слуха се наблюдава при 15-20-годишните, след което постепенно намалява. Зоната на най-голяма чувствителност до 40-годишна възраст е в района на 3000 Hz, от 40 до 60 години - в района на 2000 Hz, а над 60 години - в района на 1000 Hz.

Минималният интензитет на звука, който може да предизвика усещане за едва доловим звук, се нарича праг на слуха или праг на слухово усещане. Колкото по-малко количество звукова енергия е необходимо за получаване на усещане за едва доловим звук, т.е. колкото по-нисък е прагът на слухово усещане, толкова по-висока е чувствителността на ухото към този звук. От горното следва, че в областта на средните честоти (от 1000 до 3000 Hz) праговете на слухово възприятие са най-ниски, а в областта на ниските и високите честоти праговете се повишават.

Изследването на устната и шепотната реч е доста просто, но е необходимо да се спазват точните правила за нейното провеждане, за да се получи правилна преценка за състоянието на слуховата система.

Изследването на слуха се извършва в условия на пълна тишина, в стая, изолирана от външен шум. Нормалният слух (добра острота на слуха) се характеризира с дефиниция на шепотна реч на разстояние повече от 6 м, загуба на слуха на разстояние по-малко от 5 метра.

За да се проучи разликата между шепотната реч, може да се използва следната приблизителна таблица с думи (таблица).

Таблици с думи за изследване на шепотната реч при деца

Думи с нискочестотен отговор

Повече информация



Подобни статии